Spotkanie z Marianem Turskim - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Spotkanie z Marianem Turskim

Wydarzenie Specjalne

Prowadząca:

Aldona Machnowska-Góra

Goście:

  • Marian Turski,

Godzina:

16:00-17:00

Miejsce:

SCENA PLENEROWA

Transmisja:

16:00

27.08.2022

Jedenaste – nie bądź obojętny. Czy zobojętnieliśmy na zło i przemoc wokół nas. A może wręcz przeciwnie? Może jak nigdy przedtem zauważamy wszystkie objawy dyskryminacji, reagujemy i wskazujemy winnych. Może to za mało? Marian Turski w czasie obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu zaapelował: „Jeśli będziecie obojętni, jakieś Auschwitz spadnie wam z nieba”. Ale spadła Bucza.

Marian Turski

Historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald. Od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Napisał, opracował i zredagował kilkanaście książek. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy, między innymi za wieloletni wysiłek prowadzący do powstania na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od początku pełni także funkcję przewodniczącego Rady Muzeum. Zasiada we władzach: Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Rady Domu Konferencji w Wannsee – Miejsca Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Aldona Machnowska-Góra

Wiceprezydentka m. st Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet. Zawodowo przez lata związana z kultura i teatrem. Aktywistka, konsekwentnie działająca na rzecz wzmacniania III sektora i budowania społeczeństwa obywatelskiego.