Spojrzenie poza centrum. O decentralizacji, samorządach i średnich miastach bez lukru - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Spojrzenie poza centrum. O decentralizacji, samorządach i średnich miastach bez lukru

Społeczeństwo Przyszłości

Prowadzący

Piotr Trudnowski

Goście:

  • Maria Wasiak,
  • Piotr Witwicki,
  • dr Łukasz Zaborowski,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

Partner:

Klub Jagielloński

11:30

31.08.2022

Coraz częściej w debacie publicznej pada teza, że podział Polski pomiędzy umowne „centrum” (5-6 największych miast) a peryferie (wieś, miasta małe i średnie, niemetropolitalne duże miasta) jest istotniejszy niż podziały ideowe na lewicę i prawicę. Coraz częściej spotyka się wśród młodych ludzi opinię, że fakt braku perspektyw na pracę i dobre życie w ich rodzinnym mieście jest porażką rozwojową Polski po 1989 roku. Czy zwrócenie się w kierunku Polski nie-metropolitalnej może być kluczem do politycznej zmiany w Polsce? Czy polityka samorządowa jest lepsza od centralnej? Co musiałoby się wydarzyć, by młodzi ludzie zaczęli myśleć o powrocie do swoich rodzinnych miast? To pytania, na które chcemy spróbować odpowiedzieć w debacie.

Piotr Trudnowski

Prezes stowarzyszenia Klub Jagielloński, gdzie współtworzy think tank i portal opinii odwołujące się do wartości chrześcijańsko-demokratycznych, republikańskich i konserwatywnych. Działacz obywatelski i publicysta polityczny. Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.

Maria Wasiak

Polska prawniczka, radca prawny, w 1998 wicewojewoda radomska, w latach 2011–2012 prezes PKP SA, w latach 2014–2015 minister infrastruktury i rozwoju. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację sądową, orzekała jako asesor sądowy, w 1990 została radcą prawnym. Jest też absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1998 była wicewojewodą radomskim, ostatnim w historii tego województwa. Do 2014 roku pełniła kierownicze funkcje w strukturach Polskich Kolei Państwowych. Została wiceprzewodniczącą Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej w Brukseli, członkinią Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu oraz członkinią konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei w Warszawie. 22 września 2014 powołana na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz. Funkcję tę pełniła do 16 listopada 2015. W 2016 powołana na funkcję zastępcy prezydenta Bydgoszczy. Na stanowisku tym objęła nadzór nad Wydziałem Funduszy Europejskich, Wydziałem Zintegrowanego Rozwoju, Zespołem ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownię Urbanistyczną.

Piotr Witwicki

Reporter, publicysta, wykładowca. Redaktor naczelny Interii, dziennikarz Polsatu, autor „Znikającej Polski”. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dr Łukasz Zaborowski

Geograf, planista, regionalista. Ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Naukowo zajmuje się strukturą przestrzenną kraju w ujęciach historyczno-kulturowym, osadniczym i administracyjnym. Jako ekspert porusza się w dziedzinach rozwoju regionalnego, polityki przestrzennej i planowania transportu publicznego. Ponadto pracuje nad kompendium wiedzy do edukacji regionalnej dla regionu radomskiego. Miłośnik cywilizacji łacińskiej i dziedzictwa I Rzeczpospolitej. Działa w ruchu nowej ewangelizacji i śpiewa basem w kwintecie wokalnym.