Refundacja in vitro - to się Wam po prostu należy! - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Refundacja in vitro – to się Wam po prostu należy!

Klimat i Zdrowie

Prowadząca:

Barbara Nowacka

Goście:

  • Ewa Kopacz, Małgorzata Rozenek-Majdan, Patrycja Sołtysik,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

13:00

28.08.2022

W Polsce istniał już rządowy program refundacji kosztów procedur medycznych, w tym in vitro – najbardziej skutecznej i opłacalnej terapii dla pacjentów, zmagających się z niepłodnością. Od 2016 roku rząd nie refunduje już procedur medycznych, a „dziurę” starają się łatać samorządy – i choć część z nich z sukcesem realizuje swoje programy i lokalnie pomaga maksymalnie największej liczbie pacjentów, ich wsparcie jest jedynie kroplą w morzu potrzeb. A tych jest bardzo dużo. Ważne, żeby podkreślić jedną, kluczową rzecz – nie chcemy wymyślać programu refundacji leczenia niepłodności na nowo, tylko przywrócić ten który nie dość, że już funkcjonował, to jeszcze funkcjonował z sukcesem. A co najważniejsze był popierany przez dużą część społeczeństwa, niezależnie od poglądów politycznych – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan, założycielka Fundacji MRM. Zmiana zaczyna się od języka i dyskusji. W tym przypadku będzie to zdecydowanie język sprzeciwu dla ograniczenia finansowania procedur medycznych, mających na celu skuteczne leczenie niepłodności.

Ewa Kopacz

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka. Była Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2014-2016 Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie.

Barbara Nowacka

Z wykształcenia informatyczka, ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. Od 2016 przewodnicząca stowarzyszenia, a następnie partii Inicjatywa Polska. W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupskim. Zdobyła wówczas mandat posłanki IX kadencji, uzyskując najlepszy wynik indywidualny w okręgu. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma "Foreign Policy". Feministka, działaczka społeczna oraz matka dwójki dzieci.

Małgorzata Rozenek-Majdan

Z wykształcenia prawniczka, osobowość telewizyjna, od 10 lat związana zawodowo z telewizją TVN. Autorka wielu publikacji, w tym niezwykle ważnej książki poruszającej temat leczenia metodą in vitro. Założycielka Fundacji MRM, której celem jest wsparcie Polaków w dostępie do procedur medycznych, umożliwiających diagnozę i leczenie niepłodności, w tym dostępie do procedury medycznej in vitro, której rządowe finansowanie zostało wstrzymane. Rozenek-Majdan to przedsiębiorczymi, matka 3 synów oraz osoba opowiadająca się za równym dostępem Polaków do leczenia.

Patrycja Sołtysik

Z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Blogerka i instagramerka. Autorka ebooka kulinarnego „Moja kuchnia”. Od ponad 6 lat działa w sieci pokazując na swoich kanałach fragmenty rodzinnego życia, inspiracje kulinarne i coraz śmielej stara się oswajać trudne życiowe i kobiece tematy. Otwarcie opowiada o endometriozie oraz leczeniu i procedurze in vitro. Prywatnie szczęśliwa żona Andrzeja i spełniona mama siedmioletniego Stanisława.