Quo Vadis NATO? – A new strategy for the Baltic/Northern flank - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Quo Vadis NATO? – A new strategy for the Baltic/Northern flank

Plac Myśli Otwartej

Prowadzący:

Michał Baranowski

Goście:

  • Anders H. Eide - Ambasador Norwegii, Stefan Gullgren - Ambasador Szwecji,

Godzina:

9:30-10:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

9:30

30.08.2022

Michał Baranowski

Szef warszawskiego biura German Marshall Fund. Pisze i wypowiada się na temat NATO, stosunków transatlantyckich i polityki zagranicznej USA. Jest często cytowany w takich gazetach jak Associated Press, Financial Times, New York Times, Wall Street Journal, Die Welt, Rzeczpospolita, Reuters, Axios, Le Soir, Washington Post i Foreign Affairs. Publikuje w polskich, amerykańskich i europejskich czasopismach politycznych. Jest członkiem polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej powołanej przez prezydentów Polski i Niemiec.

Stefan Gullgren

Pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego w Ambasadzie Szwecji w Moskwie w latach 1994-1998 i 2002-2008. Ambasador Szwecji w Ukrainie w latach 2009-2013. Szef Departamentu Europy Wschodniej i Azji Środkowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szwecji w latach 2013-2017. Od września 2017 roku Ambasador Szwecji w Polsce.

Anders H. Eide

Ambasador Norwegii w Polsce od 2020 roku. Ukończył prawo ze specjalizacją prawo europejskie na Uniwersytecie w Oslo (1989-1995). Jest absolwentem Programu Praktyk Dyplomatycznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Oslo. Karierę rozpoczął w służbie wojskowej. Długoletni urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Oslo w Norwegii – zaczynał od najniższych szczebli w hierarchii, jako stażysta i urzędnik wykonawczy, następnie sprawował funkcję doradcy ds. prawa międzynarodowego w Sekcji Prawa EOG i Prawa Handlowego Departamencie ds. Prawnych, awansował na stanowisko zastępcy dyrektora w tej samej sekcji, a na końcu zajął stanowisko dyrektora w Sekcji Spraw Regionalnych i Gospodarczych. Pełnił funkcję Drugiego Sekretarza w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Bangkoku. Był Pierwszym Sekretarzem podczas Misji Norwegii przy Unii Europejskiej w Brukseli. Pracował również jako Radca Ministerialny w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Madrycie. Jest pełnomocnikiem rządu norweskiego przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Trybunałem EFTA. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku oraz norwesku. Zna podstawy portugalskiego, francuskiego i niemieckiego.