Przestańmy milczeć, zacznijmy krzyczeć! Psychiatria dziecięca i młodzieżowa w zapaści - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Przestańmy milczeć, zacznijmy krzyczeć! Psychiatria dziecięca i młodzieżowa w zapaści

Plac Myśli Otwartej

Prowadząca:

Marta Golbik

Goście:

  • dr Aleksandra Lewandowska, dr Mariusz Kaszubowski, Rafał Szymański, Angelika Friedrich,

Godzina:

10:00-11:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

10:00

29.08.2022

Młodzi pacjenci w kryzysie na szpitalnych korytarzach, lekarze masowo odchodzą. Liczba młodzieży wymagającej pomocy psychiatrycznej systematycznie wzrasta. Czy możemy naprawić system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży? Czy nauczymy się rozmawiać o zdrowiu psychicznym bez wstydu, tabu i społecznego lęku? Co najmniej czworo dzieci w Polsce codziennie próbuje odebrać sobie życie, a o wielu próbach nigdy się nie dowiadujemy. Nie możemy czekać, musimy działać szybko.

Angelika Friedrich

Działaczka społeczna, studentka psychologii i założycielka Nastoletniego Azylu (inicjatywy psychoedukacyjnej). Jej głównym zainteresowaniem jest psychiatria dziecięca i młodzieżowa. Na co dzień współpracuje z fundacjami, instytucjami, politykami i polityczkami-głównie przy Zespole Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży. Bierze udział w debatach, konferencjach dot. psychiatrii, bo wierzy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ją naprawić. Bohaterka książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”.

Marta Golbik

Ekonomistka, nauczyciel akademicki i polityk – poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji. Założycielka i Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Absolwentka finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pomysłodawca i organizator pierwszych edycji Śląskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

dr Aleksandra Lewandowska

Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lekarz praktyk, dla którego praca jest jednocześnie pasją. Pracuje z pacjentami w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym i w opiece środowiskowej. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin, Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Środowiskowej, Programu Koordynowanej Opieki dla Dzieci i Młodzieży z rozpoznaniem Całościowych Zaburzeń Rozwoju Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. J. Babińskiego w Łodzi. Członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia.

dr Mariusz Kaszubowski

Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dwa tytuły magistra: matematyki oraz zarządzania. Od wielu lat pracuje jako adiunkt na Politechnice Gdańskiej. W latach 2018-2019 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. finansowych w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Był również Dyrektorem Zarządzającym Przychodni Specjalistycznej Medivec w Pruszczu Gdańskim. Jest współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu medycyny klinicznej oraz ochrony zdrowia. Od 1 maja 2020 pełni funkcję Dyrektora Naczelnego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. Został powołany przez Zarząd Województwa Pomorskiego na sześcioletnią kadencję, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Rafał Szymański

Aktywista społeczny, na co dzień ojciec czwórki dzieci, z których jedno cierpi na problemy psychiczne i jest po próbach samobójczych. Od 2015 roku pomaga nastolatkom z problemami psychicznymi i ich rodzicom, prowadził przez kilka lat bloga o depresji nastolatków „Porcelanowe Aniołki”, grupę wsparcia i warsztaty. Współpracował z Rzecznikiem Praw Dziecka, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich przy pracach na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. W 2019 roku wystąpił na TEDx z tematem „Depresja to porywacz naszych dzieci”, który obejrzało już ponad 120 tys. osób. W 2020 roku została wydana książka „Szramy. Jak psychostem niszczy nasze dzieci” opisująca jego i innych rodziców historię walki o własne dziecko.