Kurs na euro - polską walutę przyszłości? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Kurs na euro – polską walutę przyszłości?

Plac Myśli Otwartej

Prowadzący:

Marek Tatała

Goście:

  • Aleksandra Kot, dr Ludwik Kotecki, prof. dr hab. Artur Nowak-Far, prof. Joanna Tyrowicz,

Godzina:

10:30-11:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

10:30

31.08.2022

18 lat od wejścia Polski do UE warto wrócić do szerokiej debaty o podjętym wtedy zobowiązaniu – przyjęciu euro. Wspólna waluta obowiązuje już w 19 państwach Europy, a do tego grona aspirują kolejne. Dodatkowo, w obliczu wojny na wschodzie, silniejsza integracja, także walutowa, ma znaczenie nie tylko z perspektywy gospodarczej, ale też bezpieczeństwa kraju. Czy to już czas, by Polska obrała kurs na euro?

Aleksandra Kot

Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Młodzi Nowocześni", studentka V roku prawa, obecnie mieszkanka Krakowa. Od 2017 r. zaangażowana w projekty i inicjatywy mające na celu promowanie liberalnych wartości oraz zwiększanie udziału młodych ludzi w życiu społecznym i politycznym.

dr Ludwik Kotecki

Polski ekonomista i urzędnik państwowy, Członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. W latach 2008–2012, Podsekretarz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, od 2009 do 2012 Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro w Polsce. Były doradca ekonomiczny Marszałka Senatu RP i zastępca dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie. Członek sieci ekspertów Team Europe w Polsce. Pionier zielonych finansów w Polsce.

prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1990-1991, uczestnik seminarium prof. Nielsa Thygesena w zakresie międzynarodowej ekonomii pieniężnej na Uniwersytecie Kopenhaskim. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących euro oraz Unii Gospodarczej i Walutowej. Profesor wizytujący na uczelni Danmarks Forvaltninghojskole (1999-2000) oraz na Państwowym Uniwersytecie Tajwańskim (2017). Pasjonat semiotyki prawniczej, hokeja i muzyki ludowej Europy.

Marek Tatała

Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think-tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych w University of Bristol oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2013-2021 wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, think-tanku założonego przez prof. L. Balcerowicza. Od 2021 r. Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej, realizującej kampanię „Kurs na euro”.

prof. Joanna Tyrowicz

Profesor ekonomii, badaczka rynku pracy, wykładowczyni na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka pozarządowego ośrodka badawczego FAME|GRAPE (grape.org.pl). Wyróżniona m.in. stypendium Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia (2009/2010), Stypendium Mellona oraz nagrodą Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego.