Jak wyjść z kryzysu energetycznego? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak wyjść z kryzysu energetycznego?

Klimat i zdrowie

Goście:

  • dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Ilona Jędrasik, Grzegorz Onichimowski, dr Markus Reichel,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

NAMIOT DUŻY

Transmisja:

11:30

28.08.2022

Znajdujemy się w samym środku wojny energetycznej. Paliwa kopalne są wykorzystywane jako broń i narzędzie wywierania wpływu na Unię Europejską. Niepokój społeczny rośnie. Będziemy rozmawiać o faktach, liczbach, o tym jak długo będzie trwała trudna sytuacja. Jakie są możliwości łagodzenia kryzysu? Jak polityka klimatyczna wpływa na bezpieczeństwo energetyczne? Zapraszamy do dyskusji.

Ilona Jędrasik

Członkini zarządu oraz kierowniczka polskiego programu „Infrastruktura Paliw Kopalnych” w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Przewodnicząca Rady think-tanku Instytut Reform. Prowadzi działania na rzecz zielonej transformacji energetycznej i ambitnego prawa klimatycznego. Magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas, oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, absolwentka Szkoły Liderów Politycznych (2018). Przygotowuje doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Za swoją pracę na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Polska za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamów (2022).

dr Joanna Maćkowiak-Pandera

Prezes Zarządu Forum Energii. Specjalizuje się w europejskich regulacjach energetycznych i klimatycznych, rynkach energii, OZE i wyzwaniach transformacji energetycznej. W przeszłości pracowała jako dyrektor ds. rozwoju rynku w duńskim koncernie DONG Energy (obecnie Orsted). Podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialna za negocjacje klimatyczne i środowiskowe. Autorka i współautorka wielu publikacji w zakresie energetyki, rynków energii i modernizacji energetyki. Doktorat w zakresie nauk środowiskowych. Studiowała i pracowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Kilonii i Poczdamie.

Grzegorz Onichimowski

Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Aktualnie pracuje dla AMP Energy, jest także starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności. Ekspert Instytutu Obywatelskiego.

Markus Reichel

Niemiecki polityk. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym CDU w Dreznie, a od czerwca 2011 r. przewodniczącym stanowej Mittelstands- und Wirtschaftsunion der CDU Sachsen. Od czerwca 2011 roku Markus Reichel jest przewodniczącym krajowej Unii MŚP i Gospodarczej CDU w Saksonii. Od 2015 roku kieruje Państwowym Komitetem ds. Ekonomii i Innowacji Związku Saksonskiego. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym powiatowym poświęconym tematowi gospodarki. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym powiatowym CDU w Dreźnie. W wyborach do Bundestagu w 2021 r. jest bezpośrednim kandydatem z okręgu wyborczego Dresden I (okręg 159). 26 Września 2021 r. uzyskał bezpośredni mandat w okręgu wyborczym do Bundestagu Drezno I i tym samym wszedł do 20. Bundestagu.