Hejt - fakty i mity, czyli co wiemy o mowie nienawiści, ale boimy się powiedzieć - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Hejt – fakty i mity, czyli co wiemy o mowie nienawiści, ale boimy się powiedzieć

Społeczeństwo przyszłości

Prowadzący:

Kamil Dąbrowa

Goście:

  • Piotr Adamowicz, Agata Bielik-Robson, Michał Kolanko, Barbara Kurdej-Szatan,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

NAMIOT DUŻY

Transmisja:

11:30

27.08.2022

Hejt to przemoc symboliczna, zadawana innymi środkami niż przemoc fizyczna – przekonywała Agata Wielik – Robson, gościni debaty Campusu na temat obecności hejtu w obecnym życiu publicznym i prywatnym.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że hejt jest coraz poważniejszym problemem. W ekstremalnych przypadkach, może zranić a nawet zabić, nie tylko wirtualnie. Poseł Piotr Adamowicz – brat zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – opowiedział o mowie nienawiści, która spotkała jego brata i doprowadziła do jego zabójstwa, a także która dotyka go na co dzień. O groźbach, “wyrokach śmierci” i o hejcie lejącym się z telewizji rządowej.

O swoich doświadczeniach z hejtem – i jak można próbować sobie z nim radzić – opowiadała aktorka Barbara Kurdej – Szatan.

Jedną z symbolicznych konkluzji dyskusji mogą być przytoczone w jej trakcie słowa Alexisa de Tocqueville: „wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”.



Piotr Adamowicz

Poseł na Sejm IX kadencji, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1988 związany z dziennikarstwem. Był korespondentem agencji Agence France Presse, współpracownikiem Reutersa, Deutsche Presse-Agentur, włoskiej agencji ANSA i NBC. Członek Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Agata Bielik-Robson

Zamieszkała w Warszawie i Nottingham. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury, filozofią religii, oraz myślą postsekularną ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Interesuje ją także przyszłość myśli liberalnej.

Kamil Dąbrowa

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, ekspert do spraw mediów i komunikacji, były rzecznik prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, menadżer związany z mediami od ponad 20 lat, ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował między innymi w Radiu Jazz, Radiostacji (dawna Rozgłośnia Harcerska), Polskim Radiu (Radio BIS, Jedynka Polskie Radio), Agorze (Roxy FM, Tok FM), współpracował z MTV, Vh1, TVP i TVN24 (współprowadzący Szkło Kontaktowe), prowadził szkolenia z zakresu wystąpień publicznych (między innymi dla rzeczników prokuratur okręgowych) oraz wykłady dla studentów, publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Newsweeku, Polityce, Wprost, Krytyce Politycznej i oko.press.

Michał Kolanko

Dziennikarz polityczny. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od blisko 10 lat zajmuje się polityką. Najpierw jako bloger, później jako dziennikarz i analityk. Od 2017 roku dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”, wcześniej m.in. współzałożyciel serwisu 300POLITYKA.

Barbara Kurdej-Szatan

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, prezenterka i wokalistka. Kilkakrotnie nagrodzona Telekamerami dla najlepszej aktorki oraz Złotą Telekamerą. Związana z Teatrem 6. piętro i Krakowskim Teatrem Variete. Szerokiej publiczności dała się poznać jako Basia Mazurek w „Dzień dobry, kocham cię!” (do filmu stworzyła także piosenkę w duecie z Liberem), Joanna Chodakowska w „M jak miłość” czy gospodyni programów „Kocham cię, Polsko!”, „The Voice of Poland”, „Dance Dance Dance” i „Project Cupid”. Aktorka dubbingowa- jej głosem mówią m.in. postaci z filmów „Zwierzogród”, „Kosmiczny mecz: Nowa era” czy „My Little Pony: Film”. Bohaterka książki „Jak to się stało?” Magdaleny Bober.