Europa Przyszłości - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Europa Przyszłości

Wydarzenie Specjalne

Goście:

  • Guy Verhofstadt, Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski,

Godzina:

9:00-10:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

9:00

31.08.2022

Wojna za naszą wschodnią granicą, kryzys klimatyczny i fala populizmu coraz silniej wpływają na europejskie społeczeństwo. Nie wszystkie obecne instytucje i mechanizmy zdały egzamin. Musimy zastanowić się jaka będzie Europa wspólnych standardów służby zdrowia, mechanizmów prawnych, wspólnych polityk bezpieczeństwa, ochrony praw obywatelskich czy energetyki.

Guy Verhofstadt

Belgijski i flamandzki polityk, deputowany krajowy Izby Reprezentantów oraz Senatu Belgi. W latach 1985-1988 wicepremier i minister finansów, badań naukowych i planu. Premier Belgii w latach 1999–2008. Były przewodniczący Rady Unii Europejskiej oraz frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim ALDE. Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. brexitu i przewodniczący grupy sterującej ds. brexitu. Od 2009 roku Poseł do Parlamentu Europejskiego, a od 2021 współprzewodniczący Konferencji w sprawie przyszłości Europy w Parlamencie Eurpejskim. Kawaler Wielkiej Wstęgi Orderu Leopolda.

Radosław Sikorski

Polski polityk, dziennikarz i politolog. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, pracował jako dziennikarz dla czołowych angielskich gazet. Jako korespondent wojenny wyjechał do Afganistanu gdzie zrobione przez niego zdjęcie zostało nagrodzone nagrodą World Press Photo. W 2005 roku został szefem MON, a w 2007 roku objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych, którą sprawował najdłużej ze wszystkich ministrów III RP. Marszałek Sejmu VII kadencji. W 2019 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest szefem delegacji EU-USA. Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy.

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.