The future is now. Droga do neutralności klimatycznej w Polsce a wojna w Ukrainie - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

The future is now. Droga do neutralności klimatycznej w Polsce a wojna w Ukrainie

Człowiek i Technologia

Prowadzący:

Ilona Jędrasik

Goście:

  • Edwin Bendyk, Jerzy Buzek, Urszula Zielińska,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

PODKOWA I

Partner:

ClientEarth

11:30

29.08.2022

Polska – jako kraj rozwinięty – powinna przestać emitować szkodliwe dla klimatu gazy cieplarniane już w 2043 r. Tymczasem zbyt wolno transformująca się polska energetyka przeszła jeszcze w ostatnich miesiącach trzęsienie ziemi. Zbrojny atak Rosji na Ukrainę wymusił zmianę paradygmatu w podejściu do wykorzystania paliw kopalnych, których spalanie jest głównym źródłem podgrzewania się atmosfery. Jak będzie wyglądać energetyka za 20 lat? Czy wojna w Ukrainie przyspieszy czy opóźni transformację zeroemisyjną w Polsce?

Edwin Bendyk

Dziennikarz, publicysta i pisarz. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Publicysta „Polityki” zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą i życiem społecznym. Wykłada w Collegium Civitas, w School of Ideas Uniwersytetu SWPS oraz Graduate School for Social Research PAN.

Jerzy Buzek

Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, jako pierwszy i jedyny dotąd przewodniczący tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 9. kadencji Parlamentu Europejskiego zasiada w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, obecnie sprawozdawca ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. W ubiegłych latach w PE był sprawozdawcą wielu kluczowych raportów m.in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowelizacji dyrektywy gazowej czy rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. W latach 1997-2001 był Premierem Rządu RP.

Ilona Jędrasik

Członkini zarządu oraz kierowniczka polskiego programu „Infrastruktura Paliw Kopalnych” w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Przewodnicząca Rady think-tanku Instytut Reform. Prowadzi działania na rzecz zielonej transformacji energetycznej i ambitnego prawa klimatycznego. Magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas, oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, absolwentka Szkoły Liderów Politycznych (2018). Przygotowuje doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Za swoją pracę na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Polska za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamów (2022).

Urszula Zielińska

Posłanka na Sejm IX Kadencji i przewodnicząca Partii Zieloni. W Sejmie jest wiceprzewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz członkinią Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Studiowała zarządzanie i marketing. Przed objęciem mandatu poselskiego pracowała w międzynarodowym biznesie w Polsce, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W pracy parlamentarnej skupia się na tematyce zielonej energii i klimatu, prawach człowieka oraz ustawodawstwie dotyczącym konopi. Mieszka i pracuje w Warszawie.