Debata Rafał Trzaskowski - Szymon Hołownia - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Debata Rafał Trzaskowski – Szymon Hołownia

Wydarzenie Specjalne

Prowadzący:

Goście:

  • Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski,

Godzina:

17:15-18:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

17:15

27.08.2022

Debata prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Szymonem Hołownią, liderem Polski 2050, szczelnie wypełniła główną salę Campusu. Otwierając dyskusję, Trzaskowski podkreślił: – Próbuje się nas dzielić, PiS jest mistrzem podziałów. Natomiast my obaj jesteśmy przekonani, że prawdziwy podział jest między przeszłością a przyszłością. My chcemy rozmawiać o przyszłości. 

I faktycznie, większość pytań z sali zadanych obu politykom dotyczyła właśnie tego. Ile powinno być list wyborczych i czy partie opozycji planują koalicje? – Policzyliśmy to na wszystkie strony, trzeba się będzie skłaniać ku wariantowi dwóch list, bo taki wariant daje największą liczbę mandatów. Trzy listy gorzej, cztery listy – źle – stwierdził Hołownia. – Ja mam krótką odpowiedź, ile list. Jak najmniej! – odpowiedział Trzaskowski.

Komentując obecną sytuację gospodarczą, Trzaskowski zauważył, że dziś PiS przestał myśleć o tym, jak wyrównywać sytuację materialną Polaków, a koncentruje się na tym, jak napchać kieszenie swoim działaczom. – Kolejna kampania wyborcza nie powinna jednak być wyścigiem na obietnice, kto da więcej pieniędzy – zastrzegł prezydent Warszawy.

Padło też pytanie o aborcję. Hołownia powtórzył swoją wcześniejszą propozycję referendum w sprawie ewentualnego złagodzenia przepisów aborcyjnych. W tej sprawie Trzaskowski nie ukrywał, że ma zdecydowanie inne zdanie niż lider Polski 2050. – Taka decyzja musi należeć do kobiety. Kropka! – powiedział.

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.

Szymon Hołownia

Polityk, dziennikarz, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny, działacz społeczny. Kandydat na urząd prezydenta RP Polski w 2020. Prezes powołanego w 2020 stowarzyszenia Polska 2050 i założyciel partii o tej nazwie, jej przewodniczący od 2022. Założyciel fundacji charytatywnych „Kasisi” i Dobra Fabryka. Jako felietonista lub redaktor współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”. Publikował też w magazynach katolickich, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. W 2005 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym oraz prezenterem stacji Religia.tv. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w telewizji TVN programy Mam talent! (2008–2019) i Mamy cię! (2015).