Rozmowa Tomasza Grodzkiego i Rusłana Stefanchuka - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Rozmowa Tomasza Grodzkiego i Rusłana Stefanchuka

Wydarzenie Specjalne

Goście:

  • prof. Tomasz Grodzki,
  • Rusłan Stefanchuk,

Godzina:

17:15-18:15

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

17:15

28.08.2022

Na zaproszenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w trzecim dniu Campusu z jego uczestnikami spotkali się marszałek Senatu Tomasz Grodzki i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. – Dzisiaj nie ma bardziej aktualnego tematu niż wojna na Ukrainie – podkreślił Trzaskowski. – Niech żyje Polska, slava Ukrainie! – dodał. Wypełniona po brzegi główna arena Campusu przywitała gości owacją na stojąco.

W trakcie debaty marszałek Grodzki podkreślał, że ta wojna ma kluczowe znaczenie dla przyszłości świata. Dlatego Polska musi pomagać Ukrainie. Imperializm rosyjski musi być powstrzymany. – Dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści terytorium wolnej Ukrainy, nie powinno być mowy o żadnych negocjacjach – dodał Tomasz Grodzki. 

– Przyjaciele, przede wszystkim gratuluję wam organizacji tego wydarzenia. Bo młodzież jest przyszłością każdego kraju – mówił z kolei Stefanczuk. Przemawiał po polsku, wywołując fale braw. Dziękował za przekazywaną przez polski rząd broń dla armii ukraińskiej, ale także Polkom i Polakom za otwarcie drzwi domów dla ukraińskich uchodźców. 

Uczestnicy pytali: co jeszcze możemy zrobić, żeby pomóc Ukrainie? – To trudne pytanie, bo nie wiem o co jeszcze moglibyśmy Polaków poprosić. Chyba tylko o to, żebyście nie zwalniali tempa, nie męczyli się Ukrainą – mówił Stefanczuk. – Pamiętajcie, że dziś na Ukrainie toczy się wojna dobra ze złem – dodał.

 

 

prof. Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu RP. Profesor nauk medycznych, chirurg klatki piersiowej i transplantolog. W pracy naukowej związany z Wydziałem Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej i następnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających chirurgów, m.in. jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery. W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina (2003 rok) oraz wyróżniony tytułem „Menedżerem Rynku Zdrowia” (2013 rok). Otrzymał tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” (za 2020 rok).

Rusłan Stefanczuk

Ukraiński polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, poseł do Rady Najwyższej, a od 2021 jej przewodniczący. Absolwent Zarządzania i Prawa. Uzyskał stopień doktora w zakresie nauk prawnych. Główny ideolog programowy partii Sługa Ludu. Jeden z najbliższych współpracowników Włodymyra Zełenskiego w trakcie jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej. Został wybrany na doradcę nowego prezydenta i jego przedstawiciela w parlamencie. Od października 2021 przewodniczący Rady Najwyższej.