Rosja - stan umysłu - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Rosja – stan umysłu

Polska - Europa - Świat

Prowadząca:

Magdalena Rigamonti

Goście:

  • Wacław Radziwinowicz, Ks. Kazimierz Sowa, Tomasz Terlikowski,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

11:30

29.08.2022

Gośćmi redaktor Magdaleny Rigamonti był Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent “Gazety Wyborczej” w Moskwie, ks. Kazimierz Sowa oraz redaktor Tomasz Terlikowski. Dyskusja skoncentrowała się analizie sytuacji w Rosji, a zwłaszcza przyczyn jej zbrodniczego ataku na Ukrainę.

Jak podkreślił red. Radziwinowicz, dzisiejsza Rosja jest niebezpieczna nawet dla swoich obywateli. Nie żyje przyszłością, ale wciąż ogląda się na przeszłość. W czasie pokoju poparcie prezydenta Władimira Putina przekracza 50%, ale w czasie wojny rośnie do 80%. Tak duże jest zaufanie społeczne do przywódcy – mówił Radziwinowicz. Bo statystyczny Rosjanin – przekonywał – to „homo putinus” z założenia człowiek, który doświadczył ogromu krzywdy, podstępny i mściwy. W czasie gdy klasa oligarchów bogaci się pod rządami Putina, biedni Rosjanie są dumni z wielkiego narodu.

Tomasz Terlikowski, odpowiadając na pytanie uczestnika o znaczenie Cerkwi Rosyjskiej, odpowiedział, że państwo rosyjskie spacyfikowało cerkiew i posłużyło się nią do odbudowania mitu wielkiego państwa. – Putina nie da się zrozumieć, ponieważ kieruje się on inną logiką – ostrzegł Terlikowski. A co musiałoby się wydarzyć, żeby Rosja się zmieniła? – Wygrać wojnę w Ukrainie – zgodnie odpowiedzieli uczestnicy debaty.

Wacław Radziwinowicz

Urodził się, wychował i wyedukował w Olsztynie. Tu mieszka. 30 lat temu założył, a potem prowadził lokalną podredakcję "Gazety Wyborczej". Od 1997 stały korespondent "GW" w Rosji a także na Białorusi i w Ukrainie. Autor książek o Rosji ("Gogol w czasach Google'a", "Soczi. Igrzyska Putina", "Creme de la Kreml"). W r. 2006 deportowany i pozbawiony akredytacji na Białorusi. W 20016 wydalony z Rosji.

Magdalena Rigamonti

Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka wywiadów w cyklu RigamontiRazy2, który współtworzy wraz z Maksymilianem Rigamonti, fotografem i małżonkiem. Laureatka Nagrody Fikusa, Grand Press i Mediator.

Ks. Kazimierz Sowa

Duchowny katolicki, dziennikarz, publicysta i komentator. Związany z Kongresem Katoliczek i Katolików, miłośnik podróży i historii, zwłaszcza rosyjskiej. Autor kilku książek i filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. W latach 2006-2015 szef religia.tv, potem gospodarz programu „Piąta strona świata” w TVN24 bis. Współpracuje głównie z mediami świeckimi.

Tomasz Terlikowski

Doktor filozofii, pisarz, publicysta. Dziennikarz RMF FM, publicysta „Plusa Minusa” i portalu Deon, współpracuje także z „Tygodnikiem Powszechnym”, prowadzi podkast „Tak myślę”. W przeszłości m.in. wicenaczelny tygodnika Ozon i naczelny Telewizji Republika.