Polska 80 lat po Zagładzie Żydów: diagnozy i wyzwania - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Polska 80 lat po Zagładzie Żydów: diagnozy i wyzwania

Społeczeństwo Przyszłości

Prowadząca:

Zuzanna Radzik

Goście:

  • Kamil Mrozowicz, Mirosław Skrzypczyk,

Godzina:

15:30-16:30

Miejsce:

NAMIOT PÓŁNOCNY

Partner:

Forum Dialogu

15:30

30.08.2022

W tym roku mija 80 lat od Akcji Reinhardt, czyli deportacji i Zagłady większości polskich Żydów. Wciąż obserwujemy, że tematy związane z pamięcią o tym dramacie są przedmiotem polityki i dyplomatycznych kryzysów. My porozmawiamy o innej perspektywie: o najbliższej przestrzeni, o zapomnianych sąsiadach i zobowiązaniu wobec nich, o odbudowie relacji z potomkami ocalałych. Gośćmi zaś będą ludzie, którzy w swoich miejscowościach podejmują się pracy z pamięcią. A w twojej rodzinnej miejscowości mieszkali przed wojną Żydzi?

Kamil Mrozowicz

Uczestnik programu Liderzy Dialogu działający w Jedwabnem i Białymstoku. Inicjuje prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Jedwabnem, przy których znajduje przestrzeń na dialog. Aktywista, animator kultury, z wykształcenia kulturoznawca i socjolog. Aktualnie doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. Obecnie bierze udział w dwóch projektach wspomagających młodzież w Śniadowie oraz w Białymstoku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej „Widok” oraz Stowarzyszeniem 9dwunastych. Jest doradcą okołotestowym (HIV/STI) w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. Związany z festiwalem filmowym ŻUBROFFKA i Tęczowym Białymstokiem. Pasjonat wycieczek rowerowych i motocyklowych.

Mirosław Skrzypczyk

Uczestnik programu Liderzy Dialogu działający w Lelowie i Szczekocinach. Jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach i prezesem Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. Jest twórcą i koordynatorem projektów edukacyjnych, społecznych i artystycznych. Szczególnie angażuje się w działalność związaną z tematyką żydowską. Współorganizuje m.in. Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej, a obecnie Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur i coroczne „Święto Ciulimu-Czulentu” w Lelowie. Jest laureatem Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała (2014), wyróżnienia w konkursie Nagroda POLIN (2016) i Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2018).

Zuzanna Radzik

Wiceprezeska Forum Dialogu, od dwudziestu lat zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim i relacjami chrześcijańsko-żydowskimi. Absolwentka teologii katolickiej w Warszawie i religioznawstwa w Jerozolimie. Publicystka i autorka książek.