Kulisy pracy reporterów wojennych - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Kulisy pracy reporterów wojennych

Wydarzenie Specjalne

Goście:

  • Jacek Czarnecki, Mateusz Lachowski, Honorata Zapaśnik, Tomáš Forró,

Godzina:

18:30-19:45

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

18:30

30.08.2022

Reporterzy wojenni jeżdżą do krajów ogarniętych konfliktami i ryzykują życie, żebyśmy poznali prawdę. Wiedzą, że mogą stamtąd nie wrócić. Dlaczego to robią? Czy jest to zajęcie dla każdego? W jaki sposób szukają tematów? Co robią, żeby uniknąć niebezpieczeństw? Czy w dobie telefonów komórkowych i mediów społecznościowych jest im łatwiej wykonywać ten zawód niż kilkanaście lat temu?

Jacek Czarnecki

Dziennikarz, polemolog, absolwent Universitee Paris I Pantheon-Sorbonne, nauczyciel akademicki. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, więziony za przekonania, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Od 30 lat pracuje jako dziennikarz. Był korespondentem Radia ZET i Radia Kolor we Francji. Przez 15 lat był korespondentem wojennym, relacjonował konflikty m. in w Bośni, Kosowie, Macedonii, Rwandzie, Zairze (Kongo), Libanie, Izraelu, Czadzie, Iraku oraz Afganistanie. Jest autorem publikacji prasowych i książkowych – dotyczących również historii konfliktów XX w. Obecnie jest dziennikarzem politycznym Radia ZET, relacjonuje też wydarzenia międzynarodowe. Jest komentatorem politycznym w TVN24 oraz innych stacjach telewizyjnych.

Tomáš Forró

Słowacki reporter zajmujący się kryzysami politycznymi i konfliktami zbrojnymi na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za reportaże z Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej, Ukrainy i Polski. Autor dwóch książek, w tym wydanej po polsku „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”.

Honorata Zapaśnik

Absolwentka Wydziału dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w "Dzienniku Polskim" w Londynie, w gazeta.pl i w "Ourtiders". Publikowała swoje teksty m.in. w "Dużym Formacie", "Wolnej Sobocie", "Tygodniku Powszechnym", "Zwierciadle", "Wysokich Obcasach", "Więzi", "Nowym Dzienniku" w Nowym Jorku. Przygotowuje felietony zagraniczne dla telewizji. Jest autorką dwóch książek. Pierwsza z nich pt. "Wojna jest zawsze przegrana", wydana została w 2019 roku. Jest to zbiór rozmów ze znanymi polskimi korespondentami wojennymi, którzy postanowili się podzielić swoimi historiami. Kolejna publikacja pt. "Dziwny jest ten świat. Opowieść o Waldemarze Milewiczu" ukazała się w 2021 roku. Książka przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej znanych polskich korespondentów wojennych, który w 2004 roku zginął w Iraku w czasie nagrywania programu telewizyjnego "Dziwny jest ten świat".

Mateusz Lachowski

Korespondent wojenny, dziennikarz i reżyser. Przebywa od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Obecnie związany z telewizją Polsat i tygodnikiem Newsweek, gdzie publikuje teksty. Wcześniej stały współpracownik TVN24 w Ukrainie. Jego relacje można było usłyszeć i przeczytać w Radiu Zet, RMF, Gazecie Wyborczej, Super Ekspresie i Vougue. Studiował prawo oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie student III roku reżyserii Łódzkiej Filmówki. Prywatnie miłośnik podróżowania, kina, książek, muzyki i zwierząt.