Jak PiS ukradł państwo? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak PiS ukradł państwo?

Społeczeństwo Przyszłości

Prowadzący:

Dariusz Joński, Michał Szczerba

Godzina:

14:30-15:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

14:30

28.08.2022

Spotkanie poświęcone największym aferom PIS i sposobom patrzenia władzy na ręce poprowadził duet najbardziej zaangażowanych społecznie posłów w Polsce – Dariusz Joński i Michał Szczerba  – którzy swoją działalność polityczną poświęcili konsekwentnemu i bezkompromisowemu odkrywaniu prawdy o nadużyciach obecnej władzy. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej opowiadali o ustaleniach swoich kontroli poselskich, także w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Jak mówili Joński i Szczerba, zawiodło wszystko: brak systemu, upolitycznione służby, Wody Polskie, rząd – zawiodło państwo. Posłowie dotarli do wyników badań wskazujących jednoznacznie, że do rzeki została zrzucona znacząca ilość substancji chemicznych. Na podstawie zgromadzonych dokumentów wykazali obecność mezytylenu w próbkach pobranych z rzeki w co najmniej trzech miejscowościach. Cytując słowa premiera Morawieckiego udowadniali, jak bardzo premier mija się z prawdą w obliczu tej ekologicznej tragedii. – Ten warsztat nazwaliśmy Jak PiS ukradł państwo, ale chyba spokojnie możemy zmodyfikować ten tytuł i zapytać: Jak PiS ukradł rzekę? – podsumował Michał Szczerba. – Bez systemu monitorowania jakości wody, którego nam dzisiaj brakuje, nie można mieć pewności, że coś takiego nie dotknie kolejnej polskiej rzeki – dodał Dariusz Joński. 

Posłowie podzielili się również swoim wspólnym sukcesem, jakim w niedługim czasie będzie publikacja ich książki o aferach partii rządzącej, nad którą aktualnie pracują. – To nie może skończyć się tylko na opowiadaniu. Musi przyjść nowa ekipa, która to tę władzę rozliczy. Nasza książka będzie zobowiązaniem dla nas i dla naszych kolegów, aby wszystkie afery zostały ujawnione. A telewizja rządowa powinna stać się stacją, która te rozliczenia będzie transmitować – dodał Szczerba.

Dariusz Joński

Polityk, samorządowiec, wykładowca. Absolwent ekonomii na Politechnice Łódzkiej oraz podyplomowego studium prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjator referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z funkcji Prezydenta Miasta Łodzi. Po sukcesie tej inicjatywy pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta. Radny Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa Łódzkiego, poseł na Sejm VII i IX kadencji. Prowadził zajęcia z marketingu i public relations w Społecznej Akademii Nauk. W obecnej kadencji Sejmu duet Joński&Szczerba specjalizuje się kontrolach poselskich, ujawniających afery rządu PiS. I będzie to robił konsekwentnie, do końca.

Michał Szczerba

Warszawski poseł i były samorządowiec. Pomysłodawca i pierwszy przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. Członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Obserwator wyborów na Białorusi w 2020 r. Wiceszef delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. Odznaczony gruzińskim Orderem Honoru. „Mistrz Riposty” Szkła Kontaktowego.