Inauguracja Campusu Polska Przyszłości - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Inauguracja Campusu Polska Przyszłości

Plac Myśli Otwartej

Goście:

  • amb. Mark Brzezinski,
  • Rafał Trzaskowski,

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

17:00

26.08.2022

To już 2. edycja “Campusu”. Do Olsztyna-Kortowa, siedziby Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,  przyjechało 1300 uczestników, wybranych spośród tysięcy zgłoszeń. W tym roku dołączyła do nich grupa młodzieży z Ukrainy. Razem będą uczestniczyć w ponad 200 różnych wydarzeniach: debatach, panelach eksperckich i warsztatach, ale także koncertach, imprezach sportowych, wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych.

– Mnóstwo fajnych dziewczyn i chłopaków chciało tu przyjechać, żeby rozmawiać o sprawach ważnych dla kraju: bezpieczeństwie, polityce. Ale także o innych tematach, które niekiedy umykają: o roli kobiet, o psychiatrii dziecięcej, o sztucznej inteligencji. O tematach, które będą budować Polskę przyszłości – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, inicjator “Campusu Polska Przyszłości”. – Obiecuję Wam, że najbliższe dni to będzie czas dla Was, czas na zadawanie pytań i formułowanie opinii.

Wydarzenia merytoryczne “Campusu” są pogrupowane na kilka osi tematycznych, skoncentrowanych na wyzwaniach współczesnego świata: klimacie, zdrowiu, technologiach, bezpieczeństwie i sprawach międzynarodowych. Właśnie tych ostatnich dotyczyło wydarzenie inaugurujące “Campus” – debata z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego i ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego. 

– Żyjemy w czasach braku stabilności, z wojną za naszą wschodnią granicę. Mówimy o wolności i suwerenności, a dziś to Ukraińcy przelewają krew za te wartości. Dlatego dziś musimy zacząć debatę od kwestii fundamentalnej: mówimy o przetrwaniu Europy, naszego kraju, demokracji – powiedział Trzaskowski. – To na Zachodzie są nasi sojusznicy, ci, którzy gwarantują nasze przetrwanie – podkreślił.

– Polska ponownie pokazała zdolność do mobilizacji. I w imieniu Ameryki, bardzo za to dziękuję  – mówił Brzeziński. – Mogę was zapewnić: Polska jest bezpieczna. Nasze wojska są obecne w Polsce, ponad 10 tys. żołnierzy z najnowocześniejszym sprzętem, stacjonują w wielu miejscach – podkreślił ambasador, przypominając deklarację prezydenta USA Joe Bidena: NATO i USA będą bronić każdego centymetra ziemi swoich sojuszników.

Uczestnicy “Campusu” mieli wiele pytań do prezydenta Trzaskowskiego i ambasadora Brzezińskiego. Pytali m.in. o perspektywę zakończenia wojny w Ukrainie. – Ukraińcy pokazali, że umieją walczyć. Definicją zwycięstwa w tej wojnie będzie wyrzucenie Rosji z terytorium Ukrainy – podkreślił ambasador USA.  

Padały jednak także inne pytania – przykładowo, uczestniczki “Campusu” pytały o kwestię praw reprodukcyjnych kobiet. W dyskusji wzięli też udział młodzi uczestnicy Campusu z Ukrainy – ich wystąpienia zostały przywitane owacją na stojąco.

Oprócz dziesiątek ekspertów, artystów i naukowców, zaproszenie do udziału w “Campusie Polska Przyszłości” przyjęli także liderzy polityczni – w kolejnych dniach programie “Campusu” przewidziane są debaty m.in. z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, liderem “Polski 2050” Szymonem Hołownią i przewodniczącym PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

-Bardzo chcemy, żebyśmy wyjechali stąd z planem działania, żebyśmy zmienili Polskę – podkreślił Sławomir Nitras, poseł PO, jeden z organizatorów wydarzenia.