Gdzie szukać nadziei dla klimatu? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Gdzie szukać nadziei dla klimatu?

Klimat i Zdrowie

Prowadząca:

Agnieszka Pomaska

Goście:

  • prof. Szymon Malinowski, Przemysław Słowik, Jacek Hutyra,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

NAMIOT GÓRNY

Transmisja:

11:30

29.08.2022

Od ponad 50 lat wiemy, że globalne ocieplenie jest poważnym problemem. Od około 20 lat, że jest to zjawisko, które może zagrozić naszej cywilizacji i w ogóle naszemu przetrwaniu. Jednocześnie nie podejmujemy żadnych realnych działań, które prowadziłyby do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jest dokładnie przeciwnie – wielkość emisji z roku na rok rośnie. Jest to niewątpliwie empiryczny dowód na to, że coś robimy nie tak, jak trzeba. Dlaczego nie wypracowaliśmy dotąd skutecznych mechanizmów społecznych, gospodarczych czy cywilizacyjnych, które by nam pozwoliły na realną walkę z globalnym ociepleniem? Gdzie mamy szukać nadziei dla klimatu?

Jacek Hutyra

Doradca ds. strategii klimatycznej (climate officer) Orange Polska S.A. Odpowiada za opracowanie i wdrożenie strategii #OrangeGoesGreen, która łączy dążenie do szybkiej dekarbonizacji działalności Orange Polska (#NetZero2040 dla wszystkich emisji, w tym łańcucha wartości) z poszukiwaniem wartości dla klientów. Wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

prof. Szymon Malinowski

Fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN. Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Współautor książki pt. „Nauka o klimacie”. Aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie poprzez liczne wykłady, prelekcje i wystąpienia medialne.

Agnieszka Pomaska

Gdańszczanka, Radna Miasta Gdańska w latach 2002-2009, od 2009 Posłanka na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji i departamentu Stanu USA. Założycielka i przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego „Zerwij z plastikiem” oraz Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

Przemysław Słowik

Przewodniczący Partii Zieloni. Radny Rady Miasta Szczecina. Aktywista i społecznik walczący na rzecz progresywnych zmian. Na co dzień podejmuje działania dla ratowania drzew w miastach, zwiększenia terenów zielonych i skończenia z powszechną betonozą na ulicach oraz w sercach i umysłach urzędników.