Czy atom uratuje Polskę? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Czy atom uratuje Polskę?

Klimat i zdrowie

Goście:

  • amb. Anne Clunes,
  • Witold Drożdż,
  • dr Joanna Maćkowiak-Pandera,
  • Paweł Poncyljusz,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

11:30

27.08.2022

Czy elektrownia atomowa uratuje Polskę? Od czasu kiedy Rosja zaczęła otwarcie wykorzystywać węgiel, gaz i ropę do wywierania presji na Europę, dotychczasowe koncepcje transformacji energetycznej zaczęły się chwiać. Na rynku zapanowała panika i chaos. Trudno się spodziewać, że przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. zapadną jakiekolwiek ważne decyzje w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Ile jeszcze możemy czekać? Czy możemy sobie poradzić bez atomu? Na kim można polegać? Na te pytanie poszukamy odpowiedzi z udziałem Joanny Pandery, prezeski Forum Energii, największego polskiego think tanku energetycznego, posła Pawła Poncyljusza (Platforma Obywatelska) i Witold Drożdża, obecnie wiceprezesa Orange Polska, a w przeszłości pełniącego obowiązki prezesa PGE Energia Jądrowa. Wprowadzenia do dyskusji dokona Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii, kraju o bogatym doświadczeniu w zakresie energetyki jądrowej.

amb. Anne Clunes

Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu w Cambridge, odznaczona Orderem św. Michała i św. Jerzego za szczególne osiągnięcia i zasługi w służbie zagranicznej Wielkiej Brytanii. Na Campusie weźmie udział w rozmowie o luce płacowej i brytyjskich rozwiązaniach w tym obszarze.

Witold Drożdż

Menadżer, prawnik, były urzędnik państwowy. Obecnie członek Zarządu Orange SA i członek Rady Fundacji Orange. Wcześniej p.o. Prezesa PGE Energia Jądrowa SA oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialny m.in. za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne.

dr Joanna Maćkowiak-Pandera

Prezes Zarządu Forum Energii. Specjalizuje się w europejskich regulacjach energetycznych i klimatycznych, rynkach energii, OZE i wyzwaniach transformacji energetycznej. W przeszłości pracowała jako dyrektor ds. rozwoju rynku w duńskim koncernie DONG Energy (obecnie Orsted). Podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialna za negocjacje klimatyczne i środowiskowe. Autorka i współautorka wielu publikacji w zakresie energetyki, rynków energii i modernizacji energetyki. Doktorat w zakresie nauk środowiskowych. Studiowała i pracowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Kilonii i Poczdamie.

Paweł Poncyljusz

Poseł na Sejm RP. Były radny dzielnicy Śródmieście w Warszawie i doradca Wojewody Mazowieckiego. W latach 2006-2007 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialny m.in. za górnictwo węgla kamiennego, offset, sprawy obronne, przemysł i rozwój gospodarczy. W latach 2012 - 2016 członek zarządu firmy przemysłu lotniczego Avio Polska Sp. z o.o. (GE Aviation). Od 2016 r. doradca zarządu firmy zbrojeniowej WB Electronics S.A. i członek Rady Nadzorczej RADMOR S.A i Flytronic sp. z o.o. Pracuje w Sejmowej Komisji Obrony, Sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych i podkomisji ds. elektromobilności.