Quo Vadis NATO? – A new strategy for the Baltic/Northern flank - CAMPUS – THE FUTURE OF POLAND
  • Polski
  • English
Program

Quo Vadis NATO? – A new strategy for the Baltic/Northern flank

Open Thought Square

Moderator:

Michał Baranowski

Speakers:

  • Anders H. Eide, Stefan Gullgren,

Time:

9:30-10:30

Place:

CAMPUS ARENA

9:30

30.08.2022

O przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiali Michał Baranowski, szefa warszawskiego biura German Marshall Fund oraz ambasadorami Szwecji i Norwegii – Stefan Gullgren i Anders Eide.

Ambasador Szwecji przyznał, że wejście jego kraju do NATO to prawdziwwy game changer, szczególnie z perspektywy Kremla. Obydwaj ambasadorowie zgodzili się, że wejście do NATO daje Szwecji i Finlandii konkretny plan obronny, którego wcześniej im brakowało, zwłaszcza w obliczu ataku Rosji na Ukrainę, który był szokiem dla państw północy Europy. Dyskutowano o gotowości szwedzkich obywateli do płacenia wyższych podatków w celu wzmocnienia potencjału obronnego oraz o tym, jak wejście Szwecji i Finlandii do NATO wpłynie na rozkład sił w Arktyce, która, wg obu ambasadorów, jako terytorium wspólne wymagać będzie technicznej kooperacji z Rosją.

Wejście Ukrainy do Nato, relacjE Szwecji i Finlandii z Turcją, chińskie wpływy w Rosji oraz możliwość budowy alternatywnego dla NATO sojuszu na terenie Europy to inne tematy dyskusji z udziałem ambasadorów. – Wydaje mi się, że kluczem do bezpieczeństwa państw bałtyckich i Europy jest utrzymanie silnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi – przekonywał ambasador Norwegii. – Zarówno Rosja, jak i Chiny, kierują się swoimi własnymi interesami. Nie obawiałbym się tego porozumienia tak bardzo, bo to bardzo nierówna relacja. Rosja zawsze będzie krok za Chinami. A my niestety i tak nie mamy na tę relację zbyt wielkiego wpływu – podsumował ambasador Szwecji.

Michał Baranowski

Stefan Gullgren

Anders H. Eide